Séria pravidelných menších podujatí, organizovaných Slovenskou asociáciou fotovoltického priemyslu a OZE. Každé podujatie je tematicky zamerané na inú, aktuálnu tému, pričom je cieľom účastníkom problematiku priblížiť, vysvetliť legislatívu a z nej vyplývajúce práva a povinnosti pre zainteresovaných.
V časoch pretrvávajúcej neistoty pri cenách energií a postupného uvoľňovania bariér na pripájanie nových obnoviteľných zdrojov je čoraz viac spotrebiteľov motivovaných k investícii do vlastného fotovoltického zdroja elektriny, ktorého súčasťou je často aj akumulácia elektriny. S produkciou vlastnej elektriny sa však nespájajú iba benefity, ale aj určité legislatívne povinnosti, ktoré musí aktívny odberateľ spĺňať. Zároveň je potrebné klásť dôraz aj na nastavenie štandardov inštalácie, aby sa zachovala bezpečnosť a spoľahlivosť vlastných zdrojov.
Túto tému sa pokúsime priblížiť na najbližšom podujatí zo série SAPI Biznis Tuesdays, ktoré bude výnimočné tým, že SAPI prvýkrát predstaví svoj nový Kódex inštalatéra FVE. Následne sa priamo od experta zo spoločnosti Ecoprodukt dozvieme, aké sú technické a komerčné riešenia pre akumuláciu ako súčasť firemných fotovoltických elektrární. Zástupca spoločnosti SFÉRA, a.s. nám povie, aké povinnosti vyplývajú pre účastníkov trhu s elektrinou s vlastným fotovoltickým zdrojom a technický expert zo spoločnosti IFT InForm Technologies nám vysvetlí požiadavky PDS a technické riešenia pre vzdialené dispečerské riadenie.
Nenechajte si ujsť tento odborný seminár, po ktorého konci bude už tradične priestor aj na networking.
10:00 – 10:30 | Predstavenie kódexu inštalatéra FVE | ![]() SAPI |
10:30 – 11:00 | Akumulácia elektriny pre firemné elektrárne | ![]() Ecoprodukt |
11:00 – 11:15 | prestávka na občerstvenie | |
11:15 – 11:45 | Legislatívne povinnosti a nahlasovanie údajov z lokálneho zdroja | ![]() SFÉRA, a.s. |
11:45 – 12:15 | Požiadavky a technické riešenia pre dispečerské riadenie | ![]() IFT InForm Technologies |
12:15 – 13:15 | obed |
od roku 2019 riadi SAPI - Slovenskú asociáciu udržateľnej energetiky, ktorá je najväčším profesionálnym záujmovým združením obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku. Hlavným poslaním asociácie je podpora rozvoja udržateľnej obnoviteľnej energetiky. Ján má takmer 15-ročné skúsenosti s prípravou, výstavbou a prevádzkou energetických projektov zameraných na využívanie obnoviteľnej energie. Získal magisterský titul z Viedenskej technickej univerzity v odbore OZE.
Vyštudoval Ekonomickú Univerzite v Bratislave, fakultu hospodárskej informatiky. Po ukončení štúdia pôsobil v spoločnosti Unicorn Systems SK s.r.o., na pozícii analytika, kde sa venoval vývoju softvéru pre bankový sektor. Od júla 2009 do súčasnosti pôsobí v spoločnosti SFÉRA, a.s., na úseku vývoja vo funkcii analytika a projektového manažéra. Spolu so svojim tímom zodpovedá za vývoj softvéru pre miestne distribučné sústavy a výrobcov, obchodníkov a dodávateľov energií. Je manažérom pre produkt XMtrade® pre obchodníkov s elektrinou a pre produkt XMatik®.NET/ISOM pre miestne distribučné sústavy. Je tiež odborným konzultantom pre podporu prevádzky produktu XMtrade®. Vyniká výbornou orientáciou v oblasti softvéru a energetiky, disponuje znalosťami v programe Enterprise Architect, Oracle a SQL. Je držiteľom certifikátu z riadenia projektov metodikou scrum.
V roku 2005 úspešne ukončil štúdium na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave so zameraním na elektroniku. Po troch rokoch v automobilovom priemysle sa presunul do sféry energetiky. Od roku 2008 pracuje v spoločnosti IFT InForm Technologies, a.s. Prešiel viacerými pozíciami na obchodnom úseku a momentálne je vo funkcii obchodného riaditeľa. So svojim tímom ponúka zákazníkom inteligentné riešenia pre oblasť automatizácie vn vedení, dodávok riadiacich systémov pre dispečerské ovládania obnoviteľných zdrojov a iných komplexných dodávok a inžinieringu v oblasti elektroenergetiky. Podieľa sa na implementácii nových smart riešení v oblasti obnoviteľných zdrojov a je zodpovedný za cenotvorbu takýchto riešení. Vysoký dôraz kladie na ponuku špecifických riešení podľa potrieb zákazníka.
Vyštudoval elektroenergetiku na Žilinskej Univerzite. Počas štúdií spolupracoval na vývoji prototypu solárneho automobilu určeného na súťaž v Austrálií a stážoval v oblasti vývoja komponentov fotovoltiky (MPPT) na univerzite vo Vietname. Už takmer 5 rokov zastáva v rýchlorastúcej firme Ecoprodukt rôzne pozície. Aktuálne ako obchodný riaditeľ s dôrazom na technológiu, vývoj, konkurencieschopnosť, zákaznícku spokojnosť a business development. So svojimi rozsiahlymi teamami odborníkov ponúka riešenia fotovoltiky a akumulácie presne podľa potrieb zákazníkov s čo najvyššou pridanou hodnotou voči konkurencií.